Zcash (ZEC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ZEC

515 170 049 USD

Historyczne maksimum ZEC

5 941.8 USD

logo kryptowaluty Zcash Czym jest Zcash?

Zcash znajduje się na 69 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2016 roku

Zcash (ZEC) to kryptowaluta skoncentrowana na prywatności, która wykorzystuje zaawansowaną kryptografię do ukrycia tożsamości swoich użytkowników i transakcji. Jest zbudowany na protokole Zerocash i zapewnia wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa dla swoich użytkowników.

Zcash wykorzystuje technikę zwaną “dowodami zerowej wiedzy” do szyfrowania danych transakcyjnych, utrudniając każdemu śledzenie przepływu środków na blockchainie Zcash. Dzięki temu użytkownicy mogą przeprowadzać prawdziwie prywatne transakcje, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i niezmienność blockchaina.

Token ZEC jest natywną kryptowalutą sieci Zcash i jest używany jako środek wymiany i można nim handlować na różnych giełdach kryptowalut. Sieć wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof of Work (PoW) i ma czas bloku wynoszący 2,5 minuty.

Inną ważną cechą Zcash jest opcjonalność prywatności, pozwala użytkownikom wybrać między prowadzeniem prywatnych transakcji (osłoniętych) lub przejrzystych transakcji. Daje to użytkownikom elastyczność w wyborze pożądanego przez nich poziomu prywatności, w zależności od konkretnego przypadku użycia.

Zcash ma silny zespół rozwojowy, który poświęca się utrzymaniu prywatności i bezpieczeństwa sieci. Projekt jest open-source, a zespół regularnie wydaje aktualizacje i ulepszenia protokołu, aby poprawić jego prywatność i skalowalność.

Zcash to kryptowaluta, która zapewnia wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa dla swoich użytkowników. Wykorzystuje zaawansowaną kryptografię, aby przesłonić tożsamość swoich użytkowników i transakcji, a także ma silny nacisk na utrzymanie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Opcjonalność prywatności jest również wyjątkową cechą, która pozwala użytkownikom wybrać między prywatnymi lub przejrzystymi transakcjami.


Zcash jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Zcash jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak ZEC jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Zcash opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Zcash. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w ZEC


Czy ZEC można kopać?

Tak, bez problemu możesz rozpocząć proces wydobywania ZEC. Jednakże, aby przystąpić do kopania Zcash, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest posiadanie wydajnego sprzętu, który dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową. W trakcie kopania kryptowalut, twój sprzęt wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, jednocześnie uczestnicząc jako węzeł w globalnej sieci kryptowalutowej.

Kopanie Zcash może być opłacalne, ponieważ otrzymujesz wynagrodzenie w postaci określonej ilości ZEC za każdy okres, w którym twój komputer wydobywa tę kryptowalutę. Rentowność kopania zależy jednak od kosztów prądu oraz poziomu trudności kopania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu do kopania, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online i obliczyć opłacalność danej waluty.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Zcash


Gdzie kupić Zcash?

Zcash możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Zcash jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Zcash można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Zcash (ZEC)

Aktualny kurs Zcash wynosi 124.89512687 PLN 7.93%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 248 500 126.82181713 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął ZEC to 23 401.33971075 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Zcash, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę ZEC mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 DOT/UMA 0.2 TRX/OMG 0.3 CRO/XEC 0.5 ETH/ZEC 1 ETH/BAT 2 ADA/DOT 5 DOT/DENT 10 DASH/OMG 0 CRO/OMG

Zcash Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]