XRP (XRP) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja XRP

Historyczne maksimum XRP

logo kryptowaluty XRP Czym jest XRP?

XRP znajduje się na 7 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2013 roku

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między XRP, Ripple i RippleNet. XRP to waluta, która działa na cyfrowej platformie płatniczej o nazwie RippleNet, która jest oparta na rozproszonej bazie danych o nazwie XRP Ledger.

Chociaż RippleNet jest obsługiwany przez firmę o nazwie Ripple, XRP Ledger jest open-source, nie opiera się na blockchainie, ale na wspomnianej wcześniej rozproszonej bazie danych ledger. Platforma płatnicza RippleNet jest systemem rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym, który ma na celu realizację transakcji walutowych w czasie rzeczywistym na całym świecie. Chociaż XRP jest natywną kryptowalutą księgi XRP, w rzeczywistości możesz użyć dowolnej waluty do handlu na platformie. Pomysł stojący za platformą płatniczą Ripple został po raz pierwszy zaproponowany w 2004 roku, ale dopiero Jed McCaleb i Chris Larson przejęli projekt w 2012 roku, że Ripple zaczął budować.


XRP jest oparty na Open Source

Kryptowaluta XRP jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak XRP jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


XRP jako środek płatniczy

Kryptowaluta XRP może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą XRP możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz XRP przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie XRP jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie XRP


Gdzie kupić XRP?

XRP możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno XRP jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

 • Działa od 2017 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 600+ kryptowalut do wyboru
 • 90 mln użytkowników
 • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

XRP można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

 • Założona w 2014 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 50+ kryptowalut do wyboru

bitbay logo Bittrex

XRP można kupić na Bittrex.

 • Stworzona w 2014 roku
 • 440+ kryptowalut do wyboru
 • Solidne zabezpieczenia konta

Kurs XRP (XRP)

Aktualny kurs XRP wynosi , a jego 24 godzinny wolumen wynosi . Najwyższą cenę, którą osiągnął XRP to

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 USDC/LUNA 0.2 TRX/UMA 0.3 BTC/OMI 0.5 SHIB/CRO 1 BTC/LUNA 2 BTC/CRO 5 ZRX/DENT 10 CRO/ZEC 6 SHIB/OMG

XRP Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]