XRP (XRP) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja XRP

26 415 426 768 USD

Historyczne maksimum XRP

3.84 USD

logo kryptowaluty XRP Czym jest XRP?

XRP znajduje się na 7 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2013 roku

XRP to cyfrowe aktywo, które służy do ułatwiania płatności transgranicznych na platformie blockchain Ripple. XRP jest natywną kryptowalutą sieci Ripple i służy do umożliwienia transferu wartości między różnymi walutami, takimi jak dolary amerykańskie, euro i jeny japońskie.

Platforma Ripple została stworzona przez amerykańską firmę technologiczną Ripple Labs Inc. w celu umożliwienia szybkich, wydajnych i tanich płatności transgranicznych. Sieć Ripple wykorzystuje technologię księgi rozproszonej zwanej XRP Ledger, która umożliwia tworzenie i przekazywanie tokenów XRP między użytkownikami.

Jedną z kluczowych cech XRP Ledger jest wykorzystanie mechanizmu konsensusu, który pozwala sieci osiągnąć porozumienie w sprawie stanu księgi bez potrzeby korzystania z centralnego organu. Pozwala to na niemal natychmiastowe rozliczanie transakcji w sieci, przy czym typowa transakcja trwa zaledwie kilka sekund.

XRP może być wykorzystywany przez osoby prywatne i instytucje do szybkiego i bezpiecznego wysyłania i otrzymywania płatności transgranicznych. Można nim również handlować na giełdach kryptowalutowych, umożliwiając użytkownikom kupowanie i sprzedawanie XRP za inne kryptowaluty lub waluty fiat.

Ripple Labs Inc. posiada znaczną część całkowitej podaży XRP, co skłoniło niektórych do krytyki firmy za postrzeganą centralizację sieci Ripple. Jednak firma zobowiązała się do wydania ograniczonej ilości XRP każdego miesiąca, aby umożliwić zdecentralizowany rozwój ekosystemu XRP.


XRP jest oparty na Open Source

Kryptowaluta XRP jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak XRP jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


XRP jako środek płatniczy

Kryptowaluta XRP może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą XRP możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz XRP przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie XRP jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie XRP


Gdzie kupić XRP?

XRP możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno XRP jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

XRP można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs XRP (XRP)

Aktualny kurs XRP wynosi 1.89779169 PLN -0.49%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 4 790 514 178.5332365 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął XRP to 15.36346499 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak XRP, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę XRP mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 HEX/LSK 0.2 SHIB/OMG 0.3 SHIB/UMA 0.5 ADA/UMA 1 USDC/LSK 2 BAT/ZRX 5 LUNA/LSK 10 ETH/UMA 10 ETH/BNB

XRP Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]