Bitcoin (BTC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja BTC

1 190 148 309 165 USD

Historyczne maksimum BTC

73 686.93 USD

logo kryptowaluty Bitcoin Czym jest Bitcoin?

Bitcoin znajduje się na 1 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2009 roku

Bitcoin to kryptowaluta i ogólnoświatowy system płatności. Jest to pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa, ponieważ system działa bez banku centralnego lub jednego administratora.


Bitcoin jest Open Source

Bitcoin opiera się na modelu otwartego oprogramowania. Jako kryptowaluta open source, jej kod źródłowy jest publicznie dostępny i może być wykorzystywany przez każdego. Najsłynniejszą kryptowalutą open source jest Bitcoin.

Główną zaletą Bitcoin oraz innych walut opartych na otwartym oprogramowaniu jest przejrzystość i wysoki poziom zaufania. Każdy może przeglądać, pobierać i modyfikować kod źródłowy. Oznacza to, że stworzenie nowej kryptowaluty na bazie istniejącego kodu jest względnie proste.

Trudniej jednak zbudować wiarygodność dla całkowicie nowej waluty, która zwykle opiera się na projekcie biznesowym stojącym za daną kryptowalutą.

Najpopularniejszą platformą udostępniania kodu źródłowego kryptowalut open source jak BTC jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Bitcoin opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Bitcoin. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w BTC


BTC środkiem płatniczym?

Tak, Bitcoin może być używana do płacenia za towary i usługi. W związku z tym że kryptowaluty działają jako zdecentrelizowane rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą BTC możliwe jest zatem dokonywanie spłacanie należności na rzecz wybranego odbiorcy. Posiadacz BTC przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez innych mediatorów. Wiąże się z tym fakt, że użycie BTC jako środka płatniczego może nie być jawne np. dla organów państwowych.


Czy BTC można kopać?

Tak, bez problemu możesz rozpocząć proces wydobywania BTC. Jednakże, aby przystąpić do kopania Bitcoin, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest posiadanie wydajnego sprzętu, który dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową. W trakcie kopania kryptowalut, twój sprzęt wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, jednocześnie uczestnicząc jako węzeł w globalnej sieci kryptowalutowej.

Kopanie Bitcoin może być opłacalne, ponieważ otrzymujesz wynagrodzenie w postaci określonej ilości BTC za każdy okres, w którym twój komputer wydobywa tę kryptowalutę. Rentowność kopania zależy jednak od kosztów prądu oraz poziomu trudności kopania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu do kopania, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online i obliczyć opłacalność danej waluty.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Bitcoin


Gdzie kupić Bitcoin?

Bitcoin możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Bitcoin jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Bitcoin można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Bitcoin (BTC)

Aktualny kurs Bitcoin wynosi 241 543.09420801 PLN -4.25%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 163 814 964 052.80883789 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął BTC to 294 665.33760483 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Bitcoin, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę BTC mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 ZEC/XEC 0.2 USDT/TRX 0.3 BNB/TRX 0.5 DOGE/OMI 1 TRX/UMA 2 LSK/XEC 5 USDC/SHIB 10 ETH/OMG 1 HEX/LSK

Bitcoin Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 3 Średnia: 5]