ECash (XEC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja XEC

445 105 514 USD

Historyczne maksimum XEC

0.000387 USD

Czym jest eCash?

eCash znajduje się na 74 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2021 roku

ECash (XEC) jest przemianowaną wersją Bitcoin Cash ABC (BCHA), który sam jest rozwidleniem Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH). Nazywa siebie “kryptowalutą, która została zaprojektowana do użytku jako elektroniczna gotówka”.

ECash ma być środkiem transakcyjnym służącym do płacenia za towary i usługi. Moneta została przemianowana 1 lipca 2021 r. i od tego czasu stara się odróżnić od swojej poprzedniczki. Jednostki bazowe eCash są nazywane “bitami” i zastępują nieporęczne dziesiętne miejsca w Bitcoin Cash ABC.

Kim są założyciele eCash?

ECash (XEC) jest prowadzony przez głównego twórcę Amaury’ego Secheta, który był głównym twórcą Bitcoin Cash (BCH) i rozwidlił ten blockchain, aby stworzyć poprzednika eCash, Bitcoin Cash ABC (BCHA).

 


eCash jest oparty na Open Source

Kryptowaluta eCash jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak XEC jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta eCash opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy eCash. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w XEC


Koncepcja Proof of Stake w eCash

Kryptowaluta eCash opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy XEC oparte zostały na modelu Proof of Stake.


XEC jako środek płatniczy

Kryptowaluta eCash może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą XEC możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz XEC przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie XEC jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


eCash - Smart Contracts

XEC jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Czy kryptowalutę XEC można kopać?

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś rozpocząć mining XEC. Do procesu kopania eCash, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest przede wszystkim mocna maszyna, posiadająca odpowiednio dużą moc obliczeniową. Podczas kopania kryptowalut nasz sprzęt tak naprawdę wykonuje skomplikowane zadania matematyczne, jednocześnie stając się węzłem ogólnoświatowej sieci kryptowalutowej.

Kopanie kryptowaluty eCash może być opłacalne dlatego, że za dany okres, w którym nasz komputer „wydobywał” kryptowalutę otrzymujemy wynagrodzenia w formie określonej ilości XEC. Kopanie eCash może być świetną inwestycją, wszystko zależy od cen prądu oraz trudności kopania. Przed podjęciem decyzj o zakupie sprzętu do kopania oblicz sobie opłacalność danej waluty w dostępnych kalkulatorach online.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie eCash


Gdzie kupić eCash?

eCash możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno eCash jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Kurs eCash (XEC)

Aktualny kurs eCash wynosi 0.00009644 PLN 0.77%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 6 586 946.44289017 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął XEC to 0.00162412 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak eCash, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę XEC mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 DOGE/CRO 0.2 BTC/OMI 0.3 ADA/ZRX 0.5 OMG/OMI 1 LSK/UMA 2 ZEC/OMG 5 DOGE/USDC 10 DOT/TRX 8 TRX/LSK

eCash Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]