Tezos (XTZ) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja XTZ

771 082 618 USD

Historyczne maksimum XTZ

12.19 USD

logo kryptowaluty Tezos Czym jest Tezos?

Tezos znajduje się na 33 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2017 roku

Tezos to nowy, zdecentralizowany blockchain, który rządzi się sam, tworząc prawdziwą cyfrową wspólnotę. Ułatwia on formalną weryfikację, technikę, która matematycznie potwierdza poprawność kodu rządzącego transakcjami i zwiększa bezpieczeństwo najbardziej wrażliwych lub finansowo ważkich inteligentnych kontraktów.


Tezos kryptowaluta Open Source

Tezos jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Tezos.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy XTZ, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Stake w Tezos

Kryptowaluta Tezos opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy XTZ oparte zostały na modelu Proof of Stake.


Tezos a Smart Contracty

XTZ jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania transakcji. Najmocniejszą stroną smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt Tezos wykonuje się samoczynnie po zaistnieniu wcześniej wskazanych kryteriów, bez ingerencji użytkownika. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymogi stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle skomplikowane do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji na całym świecie oraz bez konieczności korzystania z usług mediatorów.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Tezos


Gdzie kupić Tezos?

Tezos możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Tezos jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Tezos można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Tezos (XTZ)

Aktualny kurs Tezos wynosi 3.12510856 PLN 1.27%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 154 519 589.65607205 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął XTZ to 48.73704856 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Tezos, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę XTZ mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 BTC/USDC 0.2 BNB/DOT 0.3 DOT/LSK 0.5 XRP/OMG 1 HEX/OMG 2 ADA/CRO 5 BTC/USDT 10 UMA/XEC 3 DOT/OMG

Tezos Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]