Dogecoin (DOGE) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DOGE

17 518 154 483 USD

Historyczne maksimum DOGE

0.75287 USD

logo kryptowaluty Dogecoin Czym jest Dogecoin?

Dogecoin znajduje się na 9 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2013 roku

Dogecoin (DOGE) to zdecentralizowana, peer-to-peer cyfrowa waluta, która została założona w 2013 roku jako żart oparty na memie internetowym o psie Shiba Inu. Pomimo skromnych początków, Dogecoin następnie zyskał na popularności, dzięki dynamicznej społeczności i powszechnemu zastosowaniu jako metoda płatności i napiwków dla twórców treści online.

Dogecoin oparty jest na zdecentralizowanym blockchainie, który umożliwia szybkie i bezpieczne transakcje bez użycia pośredników. Transakcje są zatwierdzane i dodawane do łańcucha bloków przez sieć węzłów. Aby zatwierdzić transakcje, Dogecoin stosuje technikę konsensusu proof-of-work, która angażuje węzły do rozwiązywania trudnych problemów matematycznych.

Niskie koszty transakcji Dogecoin są jedną z jego głównych zalet, co czyni go atrakcyjną opcją dla drobnych transakcji. Jest również znany ze swojej przyjaznej i wspierającej społeczności, która poświęca się podnoszeniu wiedzy na temat kryptowalut i jej zastosowań.

Jeśli chcesz zainwestować w Dogecoin, miej oko na najnowsze ceny rynkowe i trendy, ponieważ ta kryptowaluta była znana z nieoczekiwanych wzrostów cen. Dogecoin to kryptowaluta warta oceny jako możliwość inwestycyjna ze względu na niskie opłaty transakcyjne i wspierającą społeczność.


Dogecoin jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Dogecoin jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak DOGE jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Dogecoin opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Dogecoin. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w DOGE


DOGE jako środek płatniczy

Kryptowaluta Dogecoin może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DOGE możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz DOGE przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie DOGE jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


DOGE - MemeCoin

Niektóre kryptowaluty należą do kategorii tzw. memecoinów, czyli kryptowalut stworzonych dla żartu. Dobrym przykładem memecoina jest Dogecoin.

Za memecoinami nie stoją zwykle żadne projekty biznesowe, a tworzone są one podobnie jak internetowe memy - dla celów rozrywkowych. Najpopularniejszym memecoinem jest Dogecoin, nawiązujący w swojej nazwie do popularnego mema z wizerunkiem psa. Dogecoin stał się popularną kryptowalutą po serii wpisów na Twitterze autorstwa Elona Muska, który przez samo zwrócenie uwagi na tą kryptowalutę sprawił, że jej wartość w pewnym momencie wzrosła kilkudziesięciokrotnie.

Brak projektów biznesowych stojących za memecoinami sprawia jednak, że długofalowo są to projekty o niskiej kapitalizacji.


Czy DOGE można kopać?

Tak, bez problemu możesz rozpocząć proces wydobywania DOGE. Jednakże, aby przystąpić do kopania Dogecoin, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest posiadanie wydajnego sprzętu, który dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową. W trakcie kopania kryptowalut, twój sprzęt wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, jednocześnie uczestnicząc jako węzeł w globalnej sieci kryptowalutowej.

Kopanie Dogecoin może być opłacalne, ponieważ otrzymujesz wynagrodzenie w postaci określonej ilości DOGE za każdy okres, w którym twój komputer wydobywa tę kryptowalutę. Rentowność kopania zależy jednak od kosztów prądu oraz poziomu trudności kopania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu do kopania, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online i obliczyć opłacalność danej waluty.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Dogecoin


Gdzie kupić Dogecoin?

Dogecoin możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Dogecoin jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Dogecoin można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Dogecoin (DOGE)

Aktualny kurs Dogecoin wynosi 0.48220696 PLN -0.99%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 3 790 449 653.00963354 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął DOGE to 3.01021173 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Dogecoin, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę DOGE mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 BTC/DOT 0.2 XLM/TRX 0.3 HEX/DOGE 0.5 USDC/TRX 1 ETH/ZEC 2 XRP/LSK 5 ADA/SHIB 10 ZEC/BAT 9 BNB/ZEC

Dogecoin Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]