Decred (DCR) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DCR

343 523 517 USD

Historyczne maksimum DCR

250.9 USD

logo kryptowaluty Decred Czym jest Decred?

Decred znajduje się na 65 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2015 roku

Decred jest autonomiczną walutą cyfrową. Dzięki hybrydowemu systemowi konsensusu, jest on zbudowany jako zdecentralizowana, zrównoważona i samonapędzająca się waluta, w której to interesariusze ustalają zasady.


Decred kryptowaluta Open Source

Decred jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Decred.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy DCR, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Decred opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Decred. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w DCR


Koncepcja Proof of Stake w Decred

Kryptowaluta Decred opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy DCR oparte zostały na modelu Proof of Stake.


DCR środkiem płatniczym?

Tak, Decred może być używana do płacenia za towary i usługi. W związku z tym że kryptowaluty działają jako zdecentrelizowane rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DCR możliwe jest zatem dokonywanie spłacanie należności na rzecz wybranego odbiorcy. Posiadacz DCR przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez innych mediatorów. Wiąże się z tym fakt, że użycie DCR jako środka płatniczego może nie być jawne np. dla organów państwowych.


Czy kryptowalutę DCR można kopać?

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś rozpocząć mining DCR. Do procesu kopania Decred, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest przede wszystkim mocna maszyna, posiadająca odpowiednio dużą moc obliczeniową. Podczas kopania kryptowalut nasz sprzęt tak naprawdę wykonuje skomplikowane zadania matematyczne, jednocześnie stając się węzłem ogólnoświatowej sieci kryptowalutowej.

Kopanie kryptowaluty Decred może być opłacalne dlatego, że za dany okres, w którym nasz komputer „wydobywał” kryptowalutę otrzymujemy wynagrodzenia w formie określonej ilości DCR. Kopanie Decred może być świetną inwestycją, wszystko zależy od cen prądu oraz trudności kopania. Przed podjęciem decyzj o zakupie sprzętu do kopania oblicz sobie opłacalność danej waluty w dostępnych kalkulatorach online.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Decred


Gdzie kupić Decred?

Decred możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Decred jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Kurs Decred (DCR)

Aktualny kurs Decred wynosi 83.71335806 PLN 0.48%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 12 886 222.8797098 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął DCR to 984.32445288 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Decred, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę DCR mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 SHIB/OMG 0.2 ETH/DASH 0.3 SOL/UMA 0.5 CRO/OMI 1 SOL/LSK 2 SOL/CRO 5 ZRX/XEC 10 DASH/DENT 4 SHIB/OMG

Decred Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]