Dash (DASH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DASH

483 374 797 USD

Historyczne maksimum DASH

1 642.22 USD

logo kryptowaluty Dash Czym jest Dash?

Dash znajduje się na 61 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2014 roku

Dash jest blockchainem open source i kryptowalutą, poświęconą zapewnieniu szybkiej i taniej globalnej sieci płatności, która jest zasadniczo zdecentralizowana. Zgodnie z białą księgą projektu, Dash próbuje ulepszyć Bitcoin (BTC) poprzez zapewnienie silniejszej prywatności i szybszych transakcji.

Nazwa Dash pochodzi od “cyfrowej gotówki” i została uruchomiona w styczniu 2014 roku jako oddział Litecoin (LTC). Od momentu uruchomienia, Dash rozwinął się, aby uwzględnić takie funkcje, jak dwupoziomowa sieć z węzłami motywacyjnymi (w tym “węzłami głównymi”) i zdecentralizowane zarządzanie projektami. InstantSend, umożliwia natychmiastowe rozliczenie płatności; ChainLocks, sprawia, że blockchain Dash jest niezmienny i PrivateSend, zapewnia inne dodatkowe prywatności dla transakcji.

Dash został założony przez programistów, Evana Duffielda i Kyle’a Hagana. Projekt początkowo nosił nazwę XCoin, dwa tygodnie później zmienił nazwę na Darkcoin, a następnie w 2015 roku ponownie zmienił nazwę na Dash, aby aktywnie zmienić swój wizerunek.


Dash jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Dash jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak DASH jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Dash opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Dash. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w DASH


DASH środkiem płatniczym?

Tak, Dash może być używana do płacenia za towary i usługi. W związku z tym że kryptowaluty działają jako zdecentrelizowane rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DASH możliwe jest zatem dokonywanie spłacanie należności na rzecz wybranego odbiorcy. Posiadacz DASH przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez innych mediatorów. Wiąże się z tym fakt, że użycie DASH jako środka płatniczego może nie być jawne np. dla organów państwowych.


Czy kryptowalutę DASH można kopać?

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś rozpocząć mining DASH. Do procesu kopania Dash, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest przede wszystkim mocna maszyna, posiadająca odpowiednio dużą moc obliczeniową. Podczas kopania kryptowalut nasz sprzęt tak naprawdę wykonuje skomplikowane zadania matematyczne, jednocześnie stając się węzłem ogólnoświatowej sieci kryptowalutowej.

Kopanie kryptowaluty Dash może być opłacalne dlatego, że za dany okres, w którym nasz komputer „wydobywał” kryptowalutę otrzymujemy wynagrodzenia w formie określonej ilości DASH. Kopanie Dash może być świetną inwestycją, wszystko zależy od cen prądu oraz trudności kopania. Przed podjęciem decyzj o zakupie sprzętu do kopania oblicz sobie opłacalność danej waluty w dostępnych kalkulatorach online.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Dash


Gdzie kupić Dash?

Dash możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Dash jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

 • Działa od 2017 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 600+ kryptowalut do wyboru
 • 90 mln użytkowników
 • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Dash można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

 • Założona w 2014 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 50+ kryptowalut do wyboru

bitbay logo Bittrex

Dash można kupić na Bittrex.

 • Stworzona w 2014 roku
 • 440+ kryptowalut do wyboru
 • Solidne zabezpieczenia konta

Kurs Dash (DASH)

Aktualny kurs Dash wynosi 180.65590219 PLN 1.8%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 136 016 234.02687594 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął DASH to 6 935.8341789 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Dash, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę DASH mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 TRX/OMI 0.2 DOT/XEC 0.3 TRX/XEC 0.5 USDT/CRO 1 XRP/XEC 2 HEX/DOT 5 XRP/OMI 10 XLM/SHIB 3 USDC/OMG

Dash Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 4]