Dash (DASH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DASH

Historyczne maksimum DASH

logo kryptowaluty Dash Czym jest Dash?

Dash znajduje się na 61 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2014 roku

Dash jest blockchainem open source i kryptowalutą, poświęconą zapewnieniu szybkiej i taniej globalnej sieci płatności, która jest zasadniczo zdecentralizowana. Zgodnie z białą księgą projektu, Dash próbuje ulepszyć Bitcoin (BTC) poprzez zapewnienie silniejszej prywatności i szybszych transakcji.

Nazwa Dash pochodzi od “cyfrowej gotówki” i została uruchomiona w styczniu 2014 roku jako oddział Litecoin (LTC). Od momentu uruchomienia, Dash rozwinął się, aby uwzględnić takie funkcje, jak dwupoziomowa sieć z węzłami motywacyjnymi (w tym “węzłami głównymi”) i zdecentralizowane zarządzanie projektami. InstantSend, umożliwia natychmiastowe rozliczenie płatności; ChainLocks, sprawia, że blockchain Dash jest niezmienny i PrivateSend, zapewnia inne dodatkowe prywatności dla transakcji.

Dash został założony przez programistów, Evana Duffielda i Kyle’a Hagana. Projekt początkowo nosił nazwę XCoin, dwa tygodnie później zmienił nazwę na Darkcoin, a następnie w 2015 roku ponownie zmienił nazwę na Dash, aby aktywnie zmienić swój wizerunek.


Dash jest Open Source

Dash opiera się na modelu otwartego oprogramowania. Jako kryptowaluta open source, jej kod źródłowy jest publicznie dostępny i może być wykorzystywany przez każdego. Najsłynniejszą kryptowalutą open source jest Bitcoin.

Główną zaletą Dash oraz innych walut opartych na otwartym oprogramowaniu jest przejrzystość i wysoki poziom zaufania. Każdy może przeglądać, pobierać i modyfikować kod źródłowy. Oznacza to, że stworzenie nowej kryptowaluty na bazie istniejącego kodu jest względnie proste.

Trudniej jednak zbudować wiarygodność dla całkowicie nowej waluty, która zwykle opiera się na projekcie biznesowym stojącym za daną kryptowalutą.

Najpopularniejszą platformą udostępniania kodu źródłowego kryptowalut open source jak DASH jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Dash opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Dash. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w DASH


DASH środkiem płatniczym?

Tak, Dash może być używana do płacenia za towary i usługi. W związku z tym że kryptowaluty działają jako zdecentrelizowane rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DASH możliwe jest zatem dokonywanie spłacanie należności na rzecz wybranego odbiorcy. Posiadacz DASH przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez innych mediatorów. Wiąże się z tym fakt, że użycie DASH jako środka płatniczego może nie być jawne np. dla organów państwowych.


Czy DASH można kopać?

Tak, bez problemu możesz rozpocząć proces wydobywania DASH. Jednakże, aby przystąpić do kopania Dash, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest posiadanie wydajnego sprzętu, który dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową. W trakcie kopania kryptowalut, twój sprzęt wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, jednocześnie uczestnicząc jako węzeł w globalnej sieci kryptowalutowej.

Kopanie Dash może być opłacalne, ponieważ otrzymujesz wynagrodzenie w postaci określonej ilości DASH za każdy okres, w którym twój komputer wydobywa tę kryptowalutę. Rentowność kopania zależy jednak od kosztów prądu oraz poziomu trudności kopania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu do kopania, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online i obliczyć opłacalność danej waluty.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Dash


Gdzie kupić Dash?

Dash możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Dash jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Dash można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Dash (DASH)

Aktualny kurs Dash wynosi 117.13390563 PLN -1.76%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi . Najwyższą cenę, którą osiągnął DASH to

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Dash, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę DASH mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 BNB/SOL 0.2 SOL/XEC 0.3 USDC/LSK 0.5 ETH/OMI 1 DASH/LSK 2 LUNA/LSK 5 UMA/XEC 10 HEX/UMA 5 BNB/OMI

Dash Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 2 Średnia: 4.5]