Dash (DASH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DASH

1 989 203 263 USD

Historyczne maksimum DASH

1 642.22 USD

logo kryptowaluty Dash Czym jest Dash?

Dash znajduje się na 61 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2014 roku

Dash jest blockchainem open source i kryptowalutą, poświęconą zapewnieniu szybkiej i taniej globalnej sieci płatności, która jest zasadniczo zdecentralizowana. Zgodnie z białą księgą projektu, Dash próbuje ulepszyć Bitcoin (BTC) poprzez zapewnienie silniejszej prywatności i szybszych transakcji.

Nazwa Dash pochodzi od “cyfrowej gotówki” i została uruchomiona w styczniu 2014 roku jako oddział Litecoin (LTC). Od momentu uruchomienia, Dash rozwinął się, aby uwzględnić takie funkcje, jak dwupoziomowa sieć z węzłami motywacyjnymi (w tym “węzłami głównymi”) i zdecentralizowane zarządzanie projektami. InstantSend, umożliwia natychmiastowe rozliczenie płatności; ChainLocks, sprawia, że blockchain Dash jest niezmienny i PrivateSend, zapewnia inne dodatkowe prywatności dla transakcji.

Dash został założony przez programistów, Evana Duffielda i Kyle’a Hagana. Projekt początkowo nosił nazwę XCoin, dwa tygodnie później zmienił nazwę na Darkcoin, a następnie w 2015 roku ponownie zmienił nazwę na Dash, aby aktywnie zmienić swój wizerunek.


Dash jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Dash jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Dash opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Dash. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia.


DASH jako środek płatniczy

Kryptowaluta Dash może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DASH możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz DASH przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie DASH jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


Czy kryptowalutę DASH można kopać?

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś rozpocząć mining DASH. Do procesu kopania Dash, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest przede wszystkim mocna maszyna, posiadająca odpowiednio dużą moc obliczeniową. Podczas kopania kryptowalut nasz sprzęt tak naprawdę wykonuje skomplikowane zadania matematyczne, jednocześnie stając się węzłem ogólnoświatowej sieci kryptowalutowej.

Kopanie kryptowaluty Dash może być opłacalne dlatego, że za dany okres, w którym nasz komputer „wydobywał” kryptowalutę otrzymujemy wynagrodzenia w formie określonej ilości DASH. Kopanie Dash może być świetną inwestycją, wszystko zależy od cen prądu oraz trudności kopania. Przed podjęciem decyzj o zakupie sprzętu do kopania oblicz sobie opłacalność danej waluty w dostępnych kalkulatorach online.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Dash


Kurs Dash

Aktualny kurs Dash wynosi 750.58142634 PLN 3.88%

Dash Wykres


Gdzie kupić Dash?

Dash możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo BitBay

Dash można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - BitBay. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.


bitbay logo Bittrex

Dash można kupić na Bittrex. Jest to jedna ze starszych giełd, założona w 2014 roku. Posiadają oraz ponad 190 innych kryptowalut.


bitbay logo Binance

Kupno Dash jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd. Binance jest szybka, przejrzysta i daje dostęp do ponad 170 walut!

Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 4]