Spis Treści:
Kapitalizacja XDC
Historyczne maksimum XDC
Czym jest XDC?
XDC znajduje się na 108 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2017 roku
XDC blockchain jest zbudowany na paradygmacie konsorcjum blockchains. Architektura ta różni się od konwencjonalnych prywatnych / dopuszczonych blockchainów, jak również publicznych blockchainów.Zbudowany na bazie kodowej Ethereum, XDC blockchain zajmuje się również stanem systemu, a nie blokami transakcji. Istnieją dwa różne rodzaje sieci, które mogą istnieć w ekosystemie XDC.
Bezpieczeństwo inwestowania w stablecoiny na przykładzie XDC
Kryptowaluta XDC jest stabilną walutą (określaną też jako stablecoin). Co to znaczy? W najprostszym tłumaczeniu, nie jest ona podatna na wahania kursu, co sprawia, że jej zmienność cenowa jest minimalna.
Dzięki temu, że XDC nie zmienia drastycznie swojego kursu, dla użytkowników, którzy chcą w nią inwestować, wzrasta bezpieczeństwo takiej decyzji. Nie muszą się oni martwić o gwałtowne spadki ani wzrosty.
XDC jako stablecoin może być wykorzystywana do zabezpieczania swoich transakcji i utrzymywania ich stałej wartości. Inne, mocno wahające się w cenie kryptowaluty można zamienić na XDC, utrzymując wartość np. do dolara. Co ważne, taka zamiana nie jest objęta obowiązkiem podatkowym.
Koncepcja Proof of Work
Kryptowaluta XDC opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.
Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy XDC. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w XDC
Koncepcja Proof of Stake w XDC
Kryptowaluta XDC opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.
Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy XDC oparte zostały na modelu Proof of Stake.
XDC jako środek płatniczy
Kryptowaluta XDC może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą XDC możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz XDC przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie XDC jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.
Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.
XDC - MemeCoin
Niektóre kryptowaluty należą do kategorii tzw. memecoinów, czyli kryptowalut stworzonych dla żartu. Dobrym przykładem memecoina jest XDC.
Za memecoinami nie stoją zwykle żadne projekty biznesowe, a tworzone są one podobnie jak internetowe memy - dla celów rozrywkowych. Najpopularniejszym memecoinem jest Dogecoin, nawiązujący w swojej nazwie do popularnego mema z wizerunkiem psa. Dogecoin stał się popularną kryptowalutą po serii wpisów na Twitterze autorstwa Elona Muska, który przez samo zwrócenie uwagi na tą kryptowalutę sprawił, że jej wartość w pewnym momencie wzrosła kilkudziesięciokrotnie.
Brak projektów biznesowych stojących za memecoinami sprawia jednak, że długofalowo są to projekty o niskiej kapitalizacji.
XDC - Smart Contracts
XDC jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.
Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.
Czy XDC można kopać?
Tak, bez problemu możesz rozpocząć proces wydobywania XDC. Jednakże, aby przystąpić do kopania XDC, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Kluczowa jest posiadanie wydajnego sprzętu, który dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową. W trakcie kopania kryptowalut, twój sprzęt wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne, jednocześnie uczestnicząc jako węzeł w globalnej sieci kryptowalutowej.
Kopanie XDC może być opłacalne, ponieważ otrzymujesz wynagrodzenie w postaci określonej ilości XDC za każdy okres, w którym twój komputer wydobywa tę kryptowalutę. Rentowność kopania zależy jednak od kosztów prądu oraz poziomu trudności kopania. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu do kopania, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online i obliczyć opłacalność danej waluty.
Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie XDC
Gdzie kupić XDC?
XDC możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.
Kurs XDC (XDC)
Aktualny kurs XDC wynosi 0.11435813 PLN 0.46%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi . Najwyższą cenę, którą osiągnął XDC toWiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak XDC, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę XDC mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.