Monero (XMR) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja XMR

2 732 138 223 USD

Historyczne maksimum XMR

519.76 USD

logo kryptowaluty Monero Czym jest Monero?

Monero znajduje się na 34 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2014 roku

Monero to gotówka dla połączonego świata. Jest szybkie, prywatne i bezpieczne. Z Monero, jesteś swoim własnym bankiem. Możesz wydawać bezpiecznie, wiedząc, że inni nie mogą zobaczyć Twojego salda lub śledzić Twojej aktywności.


Monero jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Monero jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak XMR jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Monero opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Monero. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w XMR


Czy kryptowalutę XMR można kopać?

Jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już dziś rozpocząć mining XMR. Do procesu kopania Monero, należy się odpowiednio przygotować. Niezbędna jest przede wszystkim mocna maszyna, posiadająca odpowiednio dużą moc obliczeniową. Podczas kopania kryptowalut nasz sprzęt tak naprawdę wykonuje skomplikowane zadania matematyczne, jednocześnie stając się węzłem ogólnoświatowej sieci kryptowalutowej.

Kopanie kryptowaluty Monero może być opłacalne dlatego, że za dany okres, w którym nasz komputer „wydobywał” kryptowalutę otrzymujemy wynagrodzenia w formie określonej ilości XMR. Kopanie Monero może być świetną inwestycją, wszystko zależy od cen prądu oraz trudności kopania. Przed podjęciem decyzj o zakupie sprzętu do kopania oblicz sobie opłacalność danej waluty w dostępnych kalkulatorach online.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Monero


Gdzie kupić Monero?

Monero możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Monero jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Kurs Monero (XMR)

Aktualny kurs Monero wynosi 748.92060382 PLN 2.21%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 318 852 497.7658307 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął XMR to 2 590.33285574 PLN

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 USDC/XEC 0.2 XLM/DASH 0.3 BNB/TRX 0.5 ETH/OMG 1 XLM/OMI 2 XRP/CRO 5 XRP/XLM 10 OMG/OMI 6 SOL/XEC

Monero Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]