Polkadot (DOT) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DOT

34 999 056 225 USD

Historyczne maksimum DOT

49.65 USD

logo kryptowaluty Polkadot Czym jest Polkadot?

Polkadot znajduje się na 11 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 1970 roku

Polkadot jest protokołem sieciowym, który pozwala na przesyłanie dowolnych danych - nie tylko tokenów - pomiędzy blockchainami.Oznacza to, że Polkadot jest prawdziwym środowiskiem aplikacyjnym multi-chain, w którym możliwe są takie rzeczy, jak rejestry cross-chain i obliczenia cross-chain.Polkadot może przesyłać te dane pomiędzy publicznymi, otwartymi, pozbawionymi zezwoleń blockchainami, jak również prywatnymi, posiadającymi zezwolenia blockchainami.


Polkadot jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Polkadot jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


DOT jako środek płatniczy

Kryptowaluta Polkadot może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DOT możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz DOT przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie DOT jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


Smart Contracts

DOT jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Polkadot


Kurs Polkadot

Aktualny kurs Polkadot wynosi 160.89462499 PLN -1.1%

Polkadot Wykres


Gdzie kupić Polkadot?

Polkadot możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo BitBay

Polkadot można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - BitBay. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.


bitbay logo Bittrex

Polkadot można kupić na Bittrex. Jest to jedna ze starszych giełd, założona w 2014 roku. Posiadają oraz ponad 190 innych kryptowalut.


bitbay logo Binance

Kupno Polkadot jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd. Binance jest szybka, przejrzysta i daje dostęp do ponad 170 walut!

Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]