Polkadot (DOT) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja DOT

8 711 773 011 USD

Historyczne maksimum DOT

55 USD

logo kryptowaluty Polkadot Czym jest Polkadot?

Polkadot znajduje się na 11 miejscu w rankingu kryptowalut.

Polkadot (DOT) to platforma blockchain przyszłości, która ma na celu zapewnienie bardziej integracyjnej i interoperacyjnej architektury dla zdecentralizowanych aplikacji. Został opracowany w 2016 roku przez dr Gavina Wooda, jednego ze współzałożycieli Ethereum, i od tego czasu stał się jednym z najbardziej obiecujących projektów blockchain na rynku.

Polkadot ma na celu złagodzenie obecnych ograniczeń platform blockchain poprzez ułatwienie interoperacyjności między różnymi sieciami blockchain. Oznacza to, że deweloperzy mogą szybko tworzyć i wdrażać zdecentralizowane aplikacje, które łączą się z innymi sieciami blockchain, takimi jak Ethereum, Bitcoin i inne.

Moneta natywna Polkadot, DOT, służy do ochrony sieci, motywowania użytkowników do udziału w konsensusie i płacenia opłat transakcyjnych. DOT pozwala również użytkownikom zaangażować się w wybory dotyczące zarządzania i pomóc określić kierunek ekosystemu Polkadot.

Skalowalność jest jedną z podstawowych zalet Polkadot. Sieć wykorzystuje nowatorską architekturę shardingu, która pozwala jej przetwarzać znacznie więcej transakcji na sekundę niż typowe systemy blockchain. Dzięki temu jest to doskonała platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, które wymagają ogromnego wolumenu transakcji, takich jak gry i usługi finansowe.

Polkadot ma aktywną i rozwijającą się społeczność deweloperów, zwolenników i inwestorów, co czyni go jednym z najbardziej intrygujących projektów blockchain na dzisiejszym rynku. Ekosystem Polkadot jest również wspierany przez dobrze finansowany zespół rozwojowy, który zawsze stara się go ulepszyć i uczynić bardziej dostępnym dla deweloperów i użytkowników.


Polkadot bazuje na Otwartym Oprogramowaniu

Kryptowaluta Polkadot jest cyfrową formą pieniądza opartą na Otwartym Oprogramowaniu. Oznacza to, że każdy uczestnik tego rynku ma dostęp do kodu źródłowego, który jest ogólnie dostępny i może być swobodnie wykorzystywany.

Najbardziej znaną kryptowalutą opartą na Otwartym Oprogramowaniu jest Bitcoin.

Zalety kryptowalut Otwartego Oprogramowania takich jak DOT są oczywiste: są one przejrzyste i mają wysoką reputację. Umożliwia to każdemu zainteresowanemu pobranie, przeglądanie i modyfikowanie kodu źródłowego. Jednocześnie jednak łatwość kopiowania kodu nie przekłada się na szybkie zbudowanie zaufania do nowej kryptowaluty.


DOT jako środek płatniczy

Kryptowaluta Polkadot może być bez przeszkód używana jako środek płatniczy. Jako że kryptowaluty działają jako rozproszone rejestry wartości, mogą być uznawane za wirtualną walutę, a tym samym za środek płatniczy. Za pomocą DOT możliwe jest zatem dokonywanie płatności na rzecz wybranego odbiorcy. Każdy posiadacz DOT przechowuje ją w swoim wirtualnym portfelu, do którego dzięki metodom kryptograficznym dostęp ma tylko on. Następnie dzięki szyfrowaniu możliwe jest dokonywanie transakcji bez żadnych pośredników. Wiąże się z tym fakt, że użycie DOT jako środka płatniczego nie będzie jawne np. dla organów podatkowych.

Pierwszym krajem, w którym kryptowaluta (Bitcoin) stała się oficjalnym środkiem płatniczym jest Salwador.


Polkadot a Smart Contracty

DOT jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania transakcji. Najmocniejszą stroną smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt Polkadot wykonuje się samoczynnie po zaistnieniu wcześniej wskazanych kryteriów, bez ingerencji użytkownika. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymogi stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle skomplikowane do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji na całym świecie oraz bez konieczności korzystania z usług mediatorów.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Polkadot


Gdzie kupić Polkadot?

Polkadot możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Polkadot jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Polkadot można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Polkadot (DOT)

Aktualny kurs Polkadot wynosi 24.67941736 PLN -0.49%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 469 325 257.26233363 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął DOT to 216.6303647 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Polkadot, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę DOT mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 LSK/UMA 0.2 CRO/DENT 0.3 SHIB/DASH 0.5 BTC/UMA 1 OMG/XEC 2 USDT/XRP 5 ADA/UMA 10 USDC/DASH 5 ZRX/LSK

Polkadot Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 0 Średnia: 0]