Litecoin (LTC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja LTC

5 237 243 082 USD

Historyczne maksimum LTC

412.7 USD

logo kryptowaluty Litecoin Czym jest Litecoin?

Litecoin znajduje się na 15 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2011 roku

Litecoin to zdecentralizowana kryptowaluta, którą Charlie Lee, były inżynier Google, opracował w 2011 roku. Podobnie jak Bitcoin, Litecoin jest oparty na sieci peer-to-peer i rejestruje transakcje za pomocą technologii blockchain. Te dwie kryptowaluty różnią się od siebie na kilka istotnych sposobów.

Algorytm wydobywczy jest jedną z kluczowych różnic. Podczas gdy Litecoin wykorzystuje algorytm Scrypt, Bitcoin wykorzystuje algorytm SHA-256. Oznacza to, że chociaż Bitcoin wymaga specjalistycznego sprzętu, Litecoin może być wydobywany przy użyciu technologii klasy konsumenckiej. Umożliwiło to większej liczbie górników udział w sieci i stworzyło bardziej rozproszony ekosystem górniczy dla Litecoin.

Czas bloku to kolejne rozróżnienie. Czas bloku dla Bitcoina wynosi 10 minut, podczas gdy czas bloku dla Litecoina wynosi 2,5 minuty. W rezultacie Litecoin może przeprowadzać transakcje szybciej niż Bitcoin. Ponadto Litecoin ma maksymalną podaż 84 milionów monet w porównaniu do 21 milionów dla Bitcoina.

Ponieważ został opracowany w celu uzupełnienia Bitcoina i zapewnienia szybszych i bardziej przystępnych transakcji, Litecoin często był określany jako “srebro do złota Bitcoina”. Podczas gdy Bitcoin byłby wykorzystywany do większych i bardziej znaczących transakcji, jego szybszy czas blokowania, zmniejszone opłaty transakcyjne i większa podaż sprawiają, że jest bardziej idealny do drobnych codziennych transakcji.

Litecoin jest uważany za jedną z najbardziej ugruntowanych i stabilnych monet na rynku kryptowalut. Ma pokaźne grono zwolenników wśród inwestorów i entuzjastów. Oprócz tego, że jest szeroko akceptowany przez sprzedawców detalicznych i firmy oraz nadaje się do wykorzystania przy zakupach towarów i usług online, Litecoin jest również notowany na wielu godnych zaufania giełdach kryptowalut.


Litecoin kryptowaluta Open Source

Litecoin jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Litecoin.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy LTC, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Litecoin opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Litecoin. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w LTC


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Litecoin


Gdzie kupić Litecoin?

Litecoin możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Litecoin jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Litecoin można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Litecoin (LTC)

Aktualny kurs Litecoin wynosi 280.4024158 PLN -3.5%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 3 209 767 925.55591726 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął LTC to 1 650.10631725 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Litecoin, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę LTC mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 DOT/DENT 0.2 BNB/LUNA 0.3 BTC/XRP 0.5 ETH/SOL 1 ADA/ZEC 2 USDT/DASH 5 DOT/UMA 10 DASH/ZRX 6 BTC/TRX

Litecoin Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]