Litecoin (LTC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja LTC

3 834 041 012 USD

Historyczne maksimum LTC

412.7 USD

logo kryptowaluty Litecoin Czym jest Litecoin?

Litecoin znajduje się na 15 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2011 roku

Litecoin to cyfrowa waluta oparta na zmodyfikowanym kodzie źródłowym Bitcoina. Projekt został uruchomiony w 2011 roku, więc jest to waluta z historią i była pomysłem Charlesa Lee, ówczesnego inżyniera Google. Po sukcesie LTC, Lee zrezygnował i nawiązał bliską współpracę z jedną z największych giełd Litecoin, która działała jednocześnie jako internetowy portfel walut cyfrowych. Chociaż fakt, że nowe kryptowaluty były tworzone w oparciu o kody BTC nie był w tamtych czasach rzadkością – tak powstał również Namecoin, który był poprzednikiem Ethereum i miał bardzo ograniczony zakres funkcji. Litecoin jest jednak jedynym altcoinem (alternatywą dla Bitcoina), który odniósł duży sukces we wczesnych fazach rozwoju cyfrowej waluty. Warto zaznaczyć, że LTC jest jednym z altcoinów, który można było nabyć za pośrednictwem dedykowanej giełdy Litecoin/USD już w lipcu 2012 roku. Podobnie jak Bitcoin, algorytm haszujący Scrypt używany przez Litecoin jest algorytmem proof-of-work, za pomocą którego górnicy mogą “wydobywać” cyfrową walutę. Jednak główną różnicą jest to, jak okazuje się, że algorytm SHA-256 używany przez BTC jest podatny na koparki typu ASIC (application specific integrated circuit), takie jak popularne Antminery. Jedną z największych zalet algorytmu Scrypt, na którym oparta jest sieć LTC, jest jego stosunkowo duża odporność na ASIC mining. Jest to uwarunkowane naturą Scrypta, który nie pozwala na przetwarzanie równoległe.


Litecoin kryptowaluta Open Source

Litecoin jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Litecoin.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy LTC, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Litecoin opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Litecoin. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w LTC


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Litecoin


Gdzie kupić Litecoin?

Litecoin możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Litecoin jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

 • Działa od 2017 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 600+ kryptowalut do wyboru
 • 90 mln użytkowników
 • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Litecoin można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

 • Założona w 2014 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 50+ kryptowalut do wyboru

bitbay logo Bittrex

Litecoin można kupić na Bittrex.

 • Stworzona w 2014 roku
 • 440+ kryptowalut do wyboru
 • Solidne zabezpieczenia konta

Kurs Litecoin (LTC)

Aktualny kurs Litecoin wynosi 268.06390197 PLN 1.06%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 1 996 422 603.37617922 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął LTC to 2 056.78182447 PLN

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 HEX/CRO 0.2 XLM/BAT 0.3 DASH/XEC 0.5 LUNA/CRO 1 TRX/DENT 2 ADA/DOT 5 USDT/BAT 10 TRX/UMA 7 ZRX/UMA

Litecoin Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]