Litecoin (LTC) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja LTC

12 939 464 39 USD

Historyczne maksimum LTC

412.7 USD

logo kryptowaluty Litecoin Czym jest Litecoin?

Litecoin znajduje się na 15 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2011 roku

Litecoin to cyfrowa waluta oparta na zmodyfikowanym kodzie źródłowym Bitcoina. Projekt został uruchomiony w 2011 roku, więc jest to waluta z historią i była pomysłem Charlesa Lee, ówczesnego inżyniera Google. Po sukcesie LTC, Lee zrezygnował i nawiązał bliską współpracę z jedną z największych giełd Litecoin, która działała jednocześnie jako internetowy portfel walut cyfrowych. Chociaż fakt, że nowe kryptowaluty były tworzone w oparciu o kody BTC nie był w tamtych czasach rzadkością – tak powstał również Namecoin, który był poprzednikiem Ethereum i miał bardzo ograniczony zakres funkcji. Litecoin jest jednak jedynym altcoinem (alternatywą dla Bitcoina), który odniósł duży sukces we wczesnych fazach rozwoju cyfrowej waluty. Warto zaznaczyć, że LTC jest jednym z altcoinów, który można było nabyć za pośrednictwem dedykowanej giełdy Litecoin/USD już w lipcu 2012 roku. Podobnie jak Bitcoin, algorytm haszujący Scrypt używany przez Litecoin jest algorytmem proof-of-work, za pomocą którego górnicy mogą “wydobywać” cyfrową walutę. Jednak główną różnicą jest to, jak okazuje się, że algorytm SHA-256 używany przez BTC jest podatny na koparki typu ASIC (application specific integrated circuit), takie jak popularne Antminery. Jedną z największych zalet algorytmu Scrypt, na którym oparta jest sieć LTC, jest jego stosunkowo duża odporność na ASIC mining. Jest to uwarunkowane naturą Scrypta, który nie pozwala na przetwarzanie równoległe.


Litecoin jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Litecoin jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Litecoin opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Litecoin. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Litecoin


Kurs Litecoin

Aktualny kurs Litecoin wynosi 737.26661617 PLN 3.81%

Litecoin Wykres


Gdzie kupić Litecoin?

Litecoin możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo BitBay

Litecoin można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - BitBay. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.


bitbay logo Bittrex

Litecoin można kupić na Bittrex. Jest to jedna ze starszych giełd, założona w 2014 roku. Posiadają oraz ponad 190 innych kryptowalut.


bitbay logo Binance

Kupno Litecoin jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd. Binance jest szybka, przejrzysta i daje dostęp do ponad 170 walut!

Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]