Ethereum (ETH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ETH

448 977 402 117 USD

Historyczne maksimum ETH

4 365.21 USD

logo kryptowaluty Ethereum Czym jest Ethereum?

Ethereum znajduje się na 2 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2015 roku

Ethereum jest zdecentralizowanym systemem blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który funkcjonuje jako własna kryptowaluta, Ether. ETH funkcjonuje jako system dla różnych innych kryptowalut, a także do realizacji zdecentralizowanych “smart kontraktów”.

Ethereum został początkowo opisane w 2013 roku przez Vitalika Buterin. Buterin, wraz z innymi współzałożycielami, uzyskali finansowanie latem 2014 roku a oficjalny start odbył się 30 Lipca 2015 r.

Rzekomym celem Ethereum jest pozostanie globalną platformą dla aplikacji, dzięki temu użytkownicy na całym świecie będą mogli korzystać z oprogramowania wolnego od cenzury i oszustw.

Ethereum zapoczątkowało koncepcję platformy inteligentnych kontraktów blockchain. Inteligentne kontrakty to programy komputerowe, które automatycznie wykonują działania niezbędne do wypełnienia umowy pomiędzy kilkoma stronami w Internecie.

Zostały one zaprojektowane tak, aby ograniczyć potrzebę istnienia zaufanych pośredników pomiędzy kontrahentami, zmniejszając tym samym koszty transakcyjne, a jednocześnie zwiększając niezawodność transakcji.

Od sierpnia 2020 roku Ethereum jest zabezpieczone algorytmem Ethash proof-of-work, należącym do rodziny funkcji haszujących Keccak.


Ethereum jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Ethereum jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Ethereum opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Ethereum. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia.


Smart Contracts

ETH jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Ethereum


Kurs Ethereum

Aktualny kurs Ethereum wynosi 14 915.37705278 PLN 1.42%

Ethereum Wykres


Gdzie kupić Ethereum?

Ethereum możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo BitBay

Ethereum można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - BitBay. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.


bitbay logo Bittrex

Ethereum można kupić na Bittrex. Jest to jedna ze starszych giełd, założona w 2014 roku. Posiadają oraz ponad 190 innych kryptowalut.


bitbay logo Binance

Kupno Ethereum jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd. Binance jest szybka, przejrzysta i daje dostęp do ponad 170 walut!

Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]