Ethereum (ETH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ETH

419 659 095 619 USD

Historyczne maksimum ETH

4 864.11 USD

logo kryptowaluty Ethereum Czym jest Ethereum?

Ethereum znajduje się na 2 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2015 roku

Ethereum jest zdecentralizowanym systemem blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który funkcjonuje jako własna kryptowaluta, Ether. ETH funkcjonuje jako system dla różnych innych kryptowalut, a także do realizacji zdecentralizowanych “smart kontraktów”.

Ethereum został początkowo opisane w 2013 roku przez Vitalika Buterin. Buterin, wraz z innymi współzałożycielami, uzyskali finansowanie latem 2014 roku a oficjalny start odbył się 30 Lipca 2015 r.

Rzekomym celem Ethereum jest pozostanie globalną platformą dla aplikacji, dzięki temu użytkownicy na całym świecie będą mogli korzystać z oprogramowania wolnego od cenzury i oszustw.

Ethereum zapoczątkowało koncepcję platformy inteligentnych kontraktów blockchain. Inteligentne kontrakty to programy komputerowe, które automatycznie wykonują działania niezbędne do wypełnienia umowy pomiędzy kilkoma stronami w Internecie.

Zostały one zaprojektowane tak, aby ograniczyć potrzebę istnienia zaufanych pośredników pomiędzy kontrahentami, zmniejszając tym samym koszty transakcyjne, a jednocześnie zwiększając niezawodność transakcji.

Od sierpnia 2020 roku Ethereum jest zabezpieczone algorytmem Ethash proof-of-work, należącym do rodziny funkcji haszujących Keccak.


Ethereum jest Open Source

Ethereum opiera się na modelu otwartego oprogramowania. Jako kryptowaluta open source, jej kod źródłowy jest publicznie dostępny i może być wykorzystywany przez każdego. Najsłynniejszą kryptowalutą open source jest Bitcoin.

Główną zaletą Ethereum oraz innych walut opartych na otwartym oprogramowaniu jest przejrzystość i wysoki poziom zaufania. Każdy może przeglądać, pobierać i modyfikować kod źródłowy. Oznacza to, że stworzenie nowej kryptowaluty na bazie istniejącego kodu jest względnie proste.

Trudniej jednak zbudować wiarygodność dla całkowicie nowej waluty, która zwykle opiera się na projekcie biznesowym stojącym za daną kryptowalutą.

Najpopularniejszą platformą udostępniania kodu źródłowego kryptowalut open source jak ETH jest GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Ethereum opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Ethereum. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w ETH


Ethereum - Smart Contracts

ETH jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Ethereum


Gdzie kupić Ethereum?

Ethereum możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Ethereum jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Ethereum można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Ethereum (ETH)

Aktualny kurs Ethereum wynosi 13 753.02978693 PLN -0.27%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 32 915 400 668.43136978 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął ETH to 19 156.94996558 PLN

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Ethereum, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę ETH mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 TRX/OMI 0.2 DOT/LUNA 0.3 SOL/TRX 0.5 ADA/OMI 1 LUNA/ZEC 2 USDC/UMA 5 TRX/LUNA 10 ETH/USDT 0 LUNA/ZEC

Ethereum Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 3 Średnia: 4.7]