Ethereum (ETH) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ETH

164 492 882 408 USD

Historyczne maksimum ETH

4 864.11 USD

logo kryptowaluty Ethereum Czym jest Ethereum?

Ethereum znajduje się na 2 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2015 roku

Ethereum jest zdecentralizowanym systemem blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który funkcjonuje jako własna kryptowaluta, Ether. ETH funkcjonuje jako system dla różnych innych kryptowalut, a także do realizacji zdecentralizowanych “smart kontraktów”.

Ethereum został początkowo opisane w 2013 roku przez Vitalika Buterin. Buterin, wraz z innymi współzałożycielami, uzyskali finansowanie latem 2014 roku a oficjalny start odbył się 30 Lipca 2015 r.

Rzekomym celem Ethereum jest pozostanie globalną platformą dla aplikacji, dzięki temu użytkownicy na całym świecie będą mogli korzystać z oprogramowania wolnego od cenzury i oszustw.

Ethereum zapoczątkowało koncepcję platformy inteligentnych kontraktów blockchain. Inteligentne kontrakty to programy komputerowe, które automatycznie wykonują działania niezbędne do wypełnienia umowy pomiędzy kilkoma stronami w Internecie.

Zostały one zaprojektowane tak, aby ograniczyć potrzebę istnienia zaufanych pośredników pomiędzy kontrahentami, zmniejszając tym samym koszty transakcyjne, a jednocześnie zwiększając niezawodność transakcji.

Od sierpnia 2020 roku Ethereum jest zabezpieczone algorytmem Ethash proof-of-work, należącym do rodziny funkcji haszujących Keccak.


Ethereum jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Ethereum jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source, takich jak ETH jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Work

Kryptowaluta Ethereum opiera się na koncepcji "Proof of Work" (PoW). Jest to jedna z dwóch najpopularniejszych metod osiągania konsensusu w ramach sieci używającej blockchain, polegająca na tym, że każdy nowo wytworzony blok poparty jest kryptograficznym potwierdzeniem wykonania pewnego wysiłku obliczeniowego. W tym modelu wysiłek obliczeniowy stanowi podstawę do otrzymania wynagrodzenia w formie nowych jednostek kryptowaluty.

Model PoW jest wykorzystywany przez wiodące kryptowaluty, takiej jak np. Bitcoin, czy Ethereum. W dużym uproszczeniu koncepcja PoW wykorzystuje trudne do rozwiązania problemy matematyczne, których rozwiązanie poprzez włożenie wysiłku obliczeniowego (a w efekcie poniesienie kosztów elektryczności zużytej do tego celu) prowadzi do uzyskania określonego wynagrodzenia w ETH


Ethereum - Smart Contracts

ETH jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Ethereum


Gdzie kupić Ethereum?

Ethereum możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Ethereum jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

 • Działa od 2017 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 600+ kryptowalut do wyboru
 • 90 mln użytkowników
 • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Ethereum można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

 • Założona w 2014 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 50+ kryptowalut do wyboru

bitbay logo Bittrex

Ethereum można kupić na Bittrex.

 • Stworzona w 2014 roku
 • 440+ kryptowalut do wyboru
 • Solidne zabezpieczenia konta

Kurs Ethereum (ETH)

Aktualny kurs Ethereum wynosi 6 644.7480155 PLN 0.32%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 63 784 771 003.47141266 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął ETH to 24 087.35581715 PLN

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 DOGE/ZEC 0.2 SOL/DASH 0.3 ZRX/LSK 0.5 BTC/USDT 1 USDT/DASH 2 CRO/LSK 5 XRP/UMA 10 ADA/OMG 10 ADA/XRP

Ethereum Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 2 Średnia: 4.5]