Cardano (ADA) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ADA

Historyczne maksimum ADA

logo kryptowaluty Cardano Czym jest Cardano?

Cardano znajduje się na 5 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2017 roku

Input Output Hong Kong założył w 2015 roku zdecentralizowaną platformę blockchain Cardano. (IOHK). Bezpieczne i długotrwałe ramy do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji są tym, co ten projekt open-source chce zapewnić (dApps).

Ouroboros, zastrzeżona metoda konsensusu proof-of-stake (PoS), jest wykorzystywana przez Cardano. Oznacza to, że w przeciwieństwie do algorytmów proof-of-work (PoW), takich jak Bitcoin, Cardano polega na posiadaczach swojej rodzimej waluty, ADA, do zatwierdzania transakcji i ochrony sieci, a nie na potężnych komputerach do rozwiązywania trudnych problemów matematycznych. Zwiększa to skalowalność sieci i wydajność energetyczną.

Ze względu na wielowarstwową architekturę Cardano, transakcje mogą być obsługiwane w warstwie rozliczeniowej oddzielnie od warstwy kontrolnej, w której uruchamiane są inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (dApps). Większe możliwości adaptacyjne i skalowalność w sieci są możliwe dzięki tej separacji.

Obecna faza budowy platformy Cardano znana jest jako faza “Shelley”. Decentralizacja sieci i wprowadzenie nowego mechanizmu zarządzania to główne cele tej fazy. Integracja inteligentnych kontraktów i tworzenie dApps będą głównymi priorytetami nadchodzącej fazy “Goguen”.

Natywna moneta Cardano, ADA, może być używana do uzyskiwania dostępu do dApps, opłacania kosztów transakcji i brania udziału w procesie konsensusu sieci poprzez staking. Na innych giełdach kryptowalutowych można również handlować tokenem.

Jednym z kluczowych wyróżników Cardano jest nacisk na rozwój oparty na badaniach i poświęcenie formalnego, ustrukturyzowanego podejścia do rozwoju blockchain. Grupa specjalistów w dziedzinie informatyki, matematyki i kryptografii prowadzi rozwój platformy, podczas gdy żywa społeczność badaczy i deweloperów zapewnia wsparcie.


Cardano kryptowaluta Open Source

Cardano jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Cardano.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy ADA, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Stake w Cardano

Kryptowaluta Cardano opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy ADA oparte zostały na modelu Proof of Stake.


Cardano a Smart Contracty

ADA jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania transakcji. Najmocniejszą stroną smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt Cardano wykonuje się samoczynnie po zaistnieniu wcześniej wskazanych kryteriów, bez ingerencji użytkownika. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymogi stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle skomplikowane do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji na całym świecie oraz bez konieczności korzystania z usług mediatorów.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Cardano


Gdzie kupić Cardano?

Cardano możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Cardano jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

  • Działa od 2017 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 600+ kryptowalut do wyboru
  • 90 mln użytkowników
  • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Cardano można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

  • Założona w 2014 roku
  • Serwis w Polskiej wersji językowej
  • 50+ kryptowalut do wyboru

Kurs Cardano (ADA)

Aktualny kurs Cardano wynosi 1.84882619 PLN 2.74%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi . Najwyższą cenę, którą osiągnął ADA to

Wiele elementów wpływa na wartość kryptowaluty takiej jak Cardano, w tym podaż i popyt, nastroje na rynku, interwencje rządowe i powszechna akceptacja. Na cenę ADA mogą mieć również wpływ forki, partnerstwa i postępy w technologii bazowej.

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 ETH/OMG 0.2 ADA/BAT 0.3 ETH/DASH 0.5 BTC/ZEC 1 XRP/TRX 2 XLM/LUNA 5 TRX/LSK 10 USDT/SOL 3 DASH/XEC

Cardano Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 3 Średnia: 5]