Cardano (ADA) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ADA

14 873 067 173 USD

Historyczne maksimum ADA

3.1 USD

logo kryptowaluty Cardano Czym jest Cardano?

Cardano znajduje się na 5 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2017 roku

Cardano to platforma blockchain, której celem jest umożliwienie “innowatorom i wizjonerom” wprowadzania pozytywnych globalnych zmian. Jest to projekty open-source i ma na celu pomóc w tworzeniu bardziej bezpiecznego, przejrzystego i sprawiedliwego społeczeństwa. Cardano powstało w 2017 roku, a jego token ADA został zaprojektowany tak, aby zapewnić właścicielom waluty możliwość uczestniczenia w działaniu sieci. Dlatego posiadacze kryptowaluty mają prawo do głosowania nad wszelkimi proponowanymi zmianami w oprogramowaniu. Zespół stojący za hierarchicznym blockchainem stwierdził, że istnieje już kilka przekonujących przypadków użycia dla jego technologii, której celem jest umożliwienie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów, które mają być rozwijane w sposób modułowy. Cardano jest platformą non-profit z trzema oddzielnymi organami odpowiedzialnymi za utrzymanie i rozwój platformy. Kryptowaluta, która działała w sieci Cardano nazywa się ADA i podobnie jak inne, może być używana do bezpośredniego transferu wartości. Ponadto, sieć wkrótce będzie w stanie obsługiwać inteligentne kontrakty.


Cardano kryptowaluta Open Source

Cardano jest walutą Open Source, zatem jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez każdego. Jedną z najpopularniejszych walut Open Source jest Bitcoin oraz Cardano.

Atutem walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich dostępność i duża wiarygodność. Każdy zainteresowany użytkownik może weryfikować, pobierać lub zmieniać kod źródłowy ADA, co oznacza, że zduplikowanie jej kodu i zbudowanie całkiem nowej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak, uwiarygodnienie kryptowaluty, która zazwyczaj wiąże się z działalnością biznesową, która za nią stoi. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których możesz znaleźć kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest GitHub.


Koncepcja Proof of Stake w Cardano

Kryptowaluta Cardano opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy ADA oparte zostały na modelu Proof of Stake.


Cardano a Smart Contracty

ADA jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania transakcji. Najmocniejszą stroną smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt Cardano wykonuje się samoczynnie po zaistnieniu wcześniej wskazanych kryteriów, bez ingerencji użytkownika. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymogi stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle skomplikowane do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji na całym świecie oraz bez konieczności korzystania z usług mediatorów.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Cardano


Gdzie kupić Cardano?

Cardano możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo Binance

Kupno Cardano jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd.

 • Działa od 2017 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 600+ kryptowalut do wyboru
 • 90 mln użytkowników
 • Kontrakty terminowe

Zonda (dawniej bitbay logo BitBay)

Cardano można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - Zonda. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.

 • Założona w 2014 roku
 • Serwis w Polskiej wersji językowej
 • 50+ kryptowalut do wyboru

bitbay logo Bittrex

Cardano można kupić na Bittrex.

 • Stworzona w 2014 roku
 • 440+ kryptowalut do wyboru
 • Solidne zabezpieczenia konta

Kurs Cardano (ADA)

Aktualny kurs Cardano wynosi 2.10219288 PLN 0.51%, a jego 24 godzinny wolumen wynosi 1 742 606 535.53334904 PLN. Najwyższą cenę, którą osiągnął ADA to 14.98430534 PLN

Ostatnio przeliczane waluty

0.1 USDC/DOT 0.2 LUNA/LSK 0.3 LUNA/XEC 0.5 TRX/OMI 1 DOGE/XLM 2 HEX/BNB 5 XRP/LSK 10 BTC/BNB 5 ADA/ZEC

Cardano Wykres


Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 2 Średnia: 5]