Cardano (ADA) - opis, kurs, gdzie kupić?

Kapitalizacja ADA

68 068 635 2 USD

Historyczne maksimum ADA

3.1 USD

logo kryptowaluty Cardano Czym jest Cardano?

Cardano znajduje się na 5 miejscu w rankingu kryptowalut. Powstał w 2017 roku

Cardano to platforma blockchain, której celem jest umożliwienie “innowatorom i wizjonerom” wprowadzania pozytywnych globalnych zmian. Jest to projekty open-source i ma na celu pomóc w tworzeniu bardziej bezpiecznego, przejrzystego i sprawiedliwego społeczeństwa. Cardano powstało w 2017 roku, a jego token ADA został zaprojektowany tak, aby zapewnić właścicielom waluty możliwość uczestniczenia w działaniu sieci. Dlatego posiadacze kryptowaluty mają prawo do głosowania nad wszelkimi proponowanymi zmianami w oprogramowaniu. Zespół stojący za hierarchicznym blockchainem stwierdził, że istnieje już kilka przekonujących przypadków użycia dla jego technologii, której celem jest umożliwienie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów, które mają być rozwijane w sposób modułowy. Cardano jest platformą non-profit z trzema oddzielnymi organami odpowiedzialnymi za utrzymanie i rozwój platformy. Kryptowaluta, która działała w sieci Cardano nazywa się ADA i podobnie jak inne, może być używana do bezpośredniego transferu wartości. Ponadto, sieć wkrótce będzie w stanie obsługiwać inteligentne kontrakty.


Cardano jest oparty na Open Source

Kryptowaluta Cardano jest walutą typu Open Source, czyli innymi słowy jej kod źródłowy jest otwarty, powszechnie dostępny i możliwy do wykorzystania przez innych uczestników rynku. Najpopularniejszą walutą Open Source jest Bitcoin.

Zaletą walut opartych na oprogramowaniu Open Source jest ich przejrzystość i duża wiarygodność. Każda zainteresowana osoba może przeglądać, pobierać lub modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że skopiowanie kodu i stworzenie nowej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe. Trudniejsze jest jednak zbudowanie wiarygodności dla kryptowaluty, która zwykle wiąże się z projektem biznesowym, który za nią stoi. Najpopularniejszym miejscem, w którym udostępniany jest kod źródłowy kryptowalut typu Open Source jest platforma GitHub.


Koncepcja Proof of Stake

Kryptowaluta Cardano opiera się na koncepcji "Proof of Stake" (PoS), czyli na jednym z dwóch najpopularniejszych modeli osiągania konsensusu w sieciach opartych na blockchain. Od modelu Proof of Work ten model różni się tym, że do jego wykorzystania nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Polega on na tym, że nowy blok w systemie jest tworzony na podstawie jasno sprecyzowanych atrybutów, takich jak na przykład ilość posiadanych monet czy ich wiek.

Dużą zaletą tego modelu jest mała ilość energii elektrycznej zużywanej w ramach generowania nowych bloków, co minimalizuje negatywny wpływ wydobywania kryptowaluty na środowisko, a także wysoka odporność na tzw. ataki 51%. Wiodące kryptowaluty, takiej jak LISK, czy ADA oparte zostały na modelu Proof of Stake.


Smart Contracts

ADA jest oparty na tzw. smart contract, czyli na protokole komputerowym, którego zadaniem jest ułatwienie wykonania umowy. Dużą zaletą smart kontraktów jest to, że nie trzeba martwić się o ich wykonanie - kontrakt wykonuje się automatycznie po zaistnieniu wcześniej wskazanych warunków, bez ingerencji człowieka. Smart kontraktów nie należy mylić z umowami w obrocie prawnym - nie każdy smart kontrakt będzie taką umową, choć większość z nich spełnia wymagania stawiane przez Kodeks cywilny.

Zasadniczą zaletą smart kontraktów jest to, że są one niezwykle trudne do hackowania i pozwalają na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji ponad podziałami geograficznymi oraz bez konieczności korzystania z usług pośredników.


Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Cardano


Kurs Cardano

Aktualny kurs Cardano wynosi 8.38235289 PLN -1.14%

Cardano Wykres


Gdzie kupić Cardano?

Cardano możesz kupić po rejestracji w jednej z poniższych giełd kryptowalut.

bitbay logo BitBay

Cardano można kupić na bardzo popularnej lokalnie Polskiej giełdzie - BitBay. Umożliwa ona zakup w naszej ojczystej walucie.


bitbay logo Bittrex

Cardano można kupić na Bittrex. Jest to jedna ze starszych giełd, założona w 2014 roku. Posiadają oraz ponad 190 innych kryptowalut.


bitbay logo Binance

Kupno Cardano jest możliwe u jednego ze światowych liderów wśród giełd. Binance jest szybka, przejrzysta i daje dostęp do ponad 170 walut!

Kliknij gwiazdkę żeby ocenić
[Suma: 1 Średnia: 5]